سبد خرید شما خالی است.

اجرت طلا چیست و چگونه طلای کم اجرت بخریم؟ اجرت طلا چیست و چگونه طلای کم اجرت بخریم؟

آخرین اخبار و مطالب در مورد طلا و جواهر

صفحه

اخبار و مقالات

اجرت طلا چیست و چگونه طلای کم اجرت بخریم؟
۵ اسفند ۹۸ اخبار

اجرت طلا چیست و چگونه طلای کم اجرت بخریم؟

چندین سال است که استفاده کننده گان و خریداران حین خرید طلا، باید حدود ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کنند. این مالیات میتواند هزینه ها را برای خریداران بالا ببرد. برای همین مردم به فکر این افتادند که هر طور شده هزینه های خرید طلا را کاهش دهند. در نهایت اغلب مردم به این نتیجه رسیدند که طلای کم اجرت بخرند تا هزینه اضافی که برای مالیات میپردازند را جبران کنند.

همین موضوع باعث شده که طی سالیان گذشته ما شاهد پا گرفتن مفهومی به نام طلای کم اجرت و یا حتی طلای بدون اجرت باشیم که این روزها بسیار به آن اهمیت داده میشود.

کیش طلا در این مقاله برای اینکه کاربران عزیز درک بهتری از اجرت طلا داشته باشند و بدانند که چگونه طلای کم اجرت بخرند، به طور کامل به آن پرداخته است.

اجرت طلا چیست؟

زمانی که مشتری با مراجعه به یک طلا فروشی یک قطعه طلا مثل، انگشتر، گوشواه، النگو، دستبند و … میخرد، علاوه بر پرداخت هزینه بر اساس وزنش، مبلغی اضافی بابت سهم تولید کننده یا سازنده پرداخت میکند. این مبلغ در اصطلاح به اجرت طلا مشهور است و به ازای تعداد گرم آن قطعه طلا باید پرداخت شود.

اجرت طلا به چه چیزی بستگی دارد؟

زمانی که یک عمده فروش (طلا فروش) محصولات را از سازنده میگرد، توافقی بین آن ها به وجود می آید که در آن، بر اساس برخی فاکتورها، اجرت طلا یا دستمزد سازنده را مشخص میکنند. که در واقع خریدار باید آن را پرداخت کند. فاکتورهای مهم تاثیر گذار  عبارتند از:

اجرت طلا

  1. رابطه وزن قطعه ساخته شده با اجرت طلا

اجرت طلا را معمولا بر اساس وزن آن مشخص میکنند. برخلاف تصور و انتظار بسیاری از افراد که فکر میکنند هر چه وزن قطعه طلا بیشتر باشد، اجرت آن نیز بیشتر است، ما رابطه کاملا معکوسی بین اجرت و وزن طلا داریم.

به عبارتی هرچه وزن طلا بیشتر باشد برعکس تصورات طلا کم اجرت تر خواهد بود. اما وزن کمتر، اجرت بیشتری خواهد داشت. تعجب کردید؟ حق دارید. اما بد نیست بدانید سازنده طلا برای فرقی نمیکند چه وزنی از طلا را آماده میکند. چه سبک باشد و چه سنگین او برای ساختش وقت میگذارد و اتفاقا زحمت زیادی هم میکشد. طلا ساز همان میزان که روی طلای با وزن زیاد کار میکند، روی طلای سبک هم کار میکند. اما قیمت طلا کم وزن معمولا کمتر میشود و اگر اجرت خوبی به سازنده نرسد نتیجه زحمتش بی ثمر میشود.

درک بهتر با مثال

بیایید رابطه وزن با اجرت طلا را با یک مثال بررسی کنیم. فرض کنید ما یک انگشتر طلا داریم که ۱۰ گرم وزن دارد. فرض را بر این میگیریم که طلا ساز برای هر گرم از این انگشتر ۲۰ هزار تومان دریافت میکند. یعنی در مجموع برای این ۱۰ گرم حدودا ۲۰۰ هزارتومان حق اجرت میگیرد.

اکنون فرض کنید که همان انگشتر ۵ گرم وزن داشته باشد. طلا ساز برای جبران هزینه به جای اینکه وزن هر گرم را ۲۰ تومان بردارد، به ازای هر گرم ۴۰ هزار تومان میگیرد. این یعنی اجرت این انگشتر در مجموع باز هم ۲۰۰ هزار تومان خواهد شد.

  1. فناوری که برای ساخت قطع طلا بکار میرود

فناوری به همه صنایع وارد شده و در خصوص طلاسازی ما نیز تعدادی فناوری و تجهیزات تخصصی داریم که در ساخت و تولید انواع استایل و مدل طلا به ما کمک کنند. هرچند که این تجهیزات و فناوری ها کار دست و زحمت انسانی را کاهش میدهند، اما هزینه خرید، استفاده و نگهداری آن بالا است. بنابراین هزینه طلا و در نهایت اجرت طلا هم بالاتر میرود.

البته بخش بزرگی از افزایش اجرات طلا ساخته شده، به خاطر قدرت مانور فناوری ها  و تجهیزات طلا سازی است. اگر به طلای ساخته شده توسط این تجهزات و نمونه های  انسانی و دست ساز توجه کنید، کاملا متوجه تفاوت آن ها خواهید شد. طلاهای ساخته شده با تجهیزات و ماشین آلات جدید بسیار ظریف، منظم، یکدست و متنوع هستند و در ظرف مدت زمان کمی هر مدلی که ما بخواهیم را خواهند ساخت. بنابراین اجرت طلا دستی و ماشینی کاملا متفاوت است.

اجرت طلا

  1. تاثیر ظریف کاری و حجم کاری که روی طلا صورت میگیرد

یک سازنده طلا بسته به سفارش و یا طرحی که در ذهن دارد یا سفارش داده میشود میتواند کارهای مختلفی روی یک محصول طلا انجام دهد. سازنده ممکن است از متریال و لوزام اولیه متفاوتی استفاده کند که هر کدام قیمت مختلفی دارند. برای مثال ممکن است انواع سنگ های قیمتی و نگین ها برای ساخت قطع طلا مورد نیاز باشد.

سازنده ممکن است سنگ را تراش بزند تا طرح خاصی را روی سنگ یا خود طلا اجرا کند. همه این اقدامات اصطلاحا به حجم کار طلاسازی مشهور است و هرچه حجم کار بالاتر باشد اجرت طلا هم بالاتر میرود.

در این بین تمام محصولات طلا همچون، انگشتر، گردنبند و … که در بافت آن ها از سنگ قیمتی تراش خورده استفاه شده باشد اجرت بیشتری دارند. زیرا حجم کاری که روی ان ها انجام میشود زیاد است. و غالبا از دستگاه ها و تجهیزات تخصصی برای ساختشان استفاده میشود.

  • جدای از اجرت طلا، خود سنگ ها قیمت زیادی دارند و شما باید هم اجرت بدهید و هم هزینه سنگ را به صورت مجزا پرداخت کنید.
  • رنگ قطعه طلای تولید شده نیز میتواند تاثیر گذار باشد. برای مثال طلای رزگلد یا طلای سفید نحوه ساخت متفاوتی دارد که نیازمند وقت گذاشتن هستند. علاوه بر این دقت و مهارت بالایی برای ساخت آن ها مورد نیاز است.
  1. نقش برند تولید کننده

درست مانند صنایع مد، لباس، ظروف، کالای دیجیتال، لوازم خانگی و … که انواع و اقسام برند ها وجود دارند و زیر نام یک برند محصولاتی روانه بازار میکنند، ما در صنعت طلا و جواهر نیز برند های مختلفی داریم.

طلایی که تحت نام یک برند تولید و به فروش میرسد معمولا کیفیت زیادی دارد و به طبع چون امتحان خود را پس داده  است در میان مردم شناخته شده تر است. بنابراین قیمت برند های طلا معمولا قیمت بالاتری دارند  و اجرت آن ها نیز بیشتر است.

بنابراین اگر قصد طلای کم اجرت را دارید به نظر میرسد باید به سراغ محصولاتی بروید که یا دست دوم هستند و یا اینکه زیر نام هیچ برند خاصی قرار ندارند.

از کجا طلای کم اجرت بخرم؟

اگر میخواهید هزینه های مناسبی برای خرید بپردازید میتوانید قطعات طلای خود را از وبسایت و فروشگاه کیش طلا خریداری کنید. کیش طلا افتخار دارد که برای عزیزانی که قصد خرید طلای کم اجرت دارند، انواع قطعات با قیمت مناسب ساخته و به فروش میرساند.

نظرات شما

لطفا اطلاعات زیر را کامل پر کنید

ایمیل شما نمایش داده نمیشود

وارد کردن وارد ستاره دار الزامی است