سبد خرید شما خالی است.

راهنمای جامع تشخیص طلا از بدل و سایر جواهرات راهنمای جامع تشخیص طلا از بدل و سایر جواهرات

آخرین اخبار و مطالب در مورد طلا و جواهر

صفحه

اخبار و مقالات

راهنمای جامع تشخیص طلا از بدل و سایر جواهرات
۱۰ بهمن ۹۸ اخبار

راهنمای جامع تشخیص طلا از بدل و سایر جواهرات

از خرید طلا هراس دارید چون میترسید کسی سرتان را کلاه بگذارد؟ دوست دارید با چند ترفند کوچک و ساده تشخیص طلا از بدل آشنا شوید و همیشه طلای اصل بخرید؟ خوب جایی آمده اید. این مقاله را بخوانید تا هیچوقت در خرید طلا یا تشخیص آن به مشکل بر نخورید.

۱. اولین راه تشخیص طلا از بدل مشاهده علائم حک شده روی طلا است

اولین و شاید یکی از مهمترین روش های اینکه طلا را از بدل تشخیص بدهیم، توجه به نشانه ها و علائم رایجی است که معمولا روی طلا حک میکنند. روی محصولات و اجناس ساخته شده از طلا معمولا علائمی مثل ۱۸k  و ۲۲k حک میشود. اما فعلا گول این علائم را نخورید زیرا کلاهبرداران و کسانی که طلا جعل میکنند به راحتی آب خوردن میتوانند محصولات بدل و تقلبی بسازند و عین همین علائم را روی آن ها حک میکنند. اگر کسی ناوراد باشد ممکن است با دیدن این علائم گول بخورد و طلای بدل خریداری کند. بنابرین داشتن علائم ۱۸k  و ۲۲k لزوما به معنی اصل بودن طلا نیست.

تشخیص طلا از بدل

 

۲. شکل ظاهری طلا را با دقت بررسی کنید

طلا را در دست بگیرید و با دقت همه جای آن را زیر و رو و ارزیابی کنید. به دنبال علائم غیر طبیعی مثل فرو رفتگی یا تغییر رنگ بگردید. اگر بخشی از طلا رنگ غیر طبیعی دارد یا مثلا تیره تر است احتما تقلبی است و تنها با پوشش یا روکشی از طلا آبکاری شده است. پس علاوه بر علائم حک شده، حتما دنبال ویژگی های غیرطبیعی روی تمامی بخش های طلا باشید تا تشخیص اصل یا بدل بودن طلا برایتان راحت تر شود.

۳. همیشه یک آهنربا با خودتان داشته باشید!

هر وقت مسیرتان به طلافروشی افتاد حتما یک آهنربا همراه خود داشته باشید. زیرا آهنربا میتواند در تشخیص طلای واقعی از بدل به کار شما بیاید. از آنجایی که طلا از فلزات دیامغناتیسی است هیچگاه به آهنربا نمیچسپد یا به طرف آن کشیده نمیشود. اگر از قطعه ای خوشتان آمده از فروشنده بخواهید که آهنربا را به طلا نزدیک کند. اگر کوچکترین کششی بین آهنربا و قطعه طلا به وجود آمد بدانید و آگاه باشید که آهنربا به کار شما آمده و شما و پولتان را نجات داده است.

تشخیص طلا از بدل

۴. کاراگاه اسید نیتریک!

اسید نیتریک هم میتواند در شناسایی و تشخیص طلا از بدلیجات به شما کمک زیادی کند. اسیدنیتریک ماده ای است که طلای اصلی نمیتواند در آن حل شود. بنابراین برای آزمایش، حتما یک قطعه از طلا را داخل مقداری اسید نیتریک بی اندازید. اگر ذوب نشد قطعه طلا است اما اگر اگر ذوب شد یا واکنش داد یعنی سرتان کلاه رفته و طلایتان قطعا بدلی از طلا است.

اگر حجم اسید نیتریکی که در دسترس دارید کم است و نمیتوانید طلا را در آن قرار دهید نگران نباشید. تنها کافیست که یک قطره چکان تهیه کنید. و فقط یک قطره اسید نیتریک را روی بخشی از طلا بچکانید. اگر قطعه مورد آزمایش هیچ تغییری نکرد یا با اسید واکنش نشان نداد، می توانید مطمئن شوید که به شما طلای واقعی داده اند اما اگر قطره اسیدی که روی قطعه چکانده اید به رنگ قهوه ای، سبز یا رنگ دیگری در آمد، قطعه شما بدل است.

نکته مهم: از این ترفند یشتر برای تشخیص طلا قدیمی از بدل مورد استفاده قرار میگیرد.

۵. اگر اسید نیتریک نداشتید از ظروف سرامیکی استفاده کنید

یکی از جالبترین ترفند های تشخیص طلا از بدلیجات استفاده از ظروف یا سطوح سرامیکی است. یک ظرف یا هر چیزی که از سرامیک ساخته شده است را تهیه کنید. به آرامی قطعه ای که فکر می کنید طلای واقعی است را روی آن بکشید، اگر قطعه نامبرده روی سطح سرامیکی خط سیاه به جای گذاشت احتمالا قطعه شما بدل است و طلا نیست.

تشخیص طلا از بدل

 

۶. راه دوری نرویم، آب هم میتواند در تشیخص طلا از بدل به ما کمک کند!

لابد میپرسید آب چطور ممکن است به ما کمک کند طلای واقعی را از بدل تشخیص دهیم؟ طلا تغییر رنگ میدهد؟ ذوب میشود؟ چه بلایی بر سرش می آید؟

ساده است. طلا چکالی کمی دارد و اگر اصل باشد روی آب شناور میشود یا به طور کامل در آب ته نشین نمیشود. البته این روش زیاد هم مطمئن نیست چون بعضی از افراد سودجو طوری بدل طلا را درست میکنند که تا حدودی در آب شناور میشود و کاملا ته نشین نمیشود.

۷. صدای قطعه طلای هم میتواند در تشخیص طلا به ما کمک کند

معمولا اگر با فلزات دیگر یک ضربه کوچک به طلای واقعی بزنیم یک صدای ظریف زنگ مانندی به گوشمان خواهد خورد. اگر با چنین فلزی به قطعه یا جنس خود زدید و صدای خاصی به گوشتان نرسید احتمالا کلاه سرتان رفته و بدل به شما فروخته اند.

۸. بهترین راه تشخیص طلا از بدل

اگر نتوانستید با ۷ ترفند بالا به درستی بدل را از طلای اصلی تشخیص دهید نگرن نباشید. شاه کلید این کار دست طلافروشان است. تنها کافی است که قطعه طلای خود را به یک طلا فروشی ببرید و از صاحب آن بخواهید طلا را برای شما محک بزند. او این کار را با سنک محک انجام می دهد و در یک چشم به هم زدن با اطمینان اصل یا بدل بودن طلای شما را تشخیص میدهد.

نظرات شما

لطفا اطلاعات زیر را کامل پر کنید

ایمیل شما نمایش داده نمیشود

وارد کردن وارد ستاره دار الزامی است